Księżacy (Łowiczanie)

Aniela Chmielińska.
Bliblioteczka geograficzna "Orbis". Serja III. Tom 9.
Kraków 1925. Nakładem Księgarni Geograficznej "Orbis" Kraków-Dębniki

VI. Siedziby.

Wieś księżacka ciągnie się przeważnie na przestrzeni paru wiorst, chaty najczęściej pobudowane są przy drodze, biegnącej wzdłuż wioski. Strzechy słomiane niejednokrotnie zbliżają się ku sobie; gdy padnie iskra, wieś płonie, jak w 1882 r. Zabostów, w r. 1886 Bednary i inne. Pożar staje się tem bardziej groźny, że budynki gospodarskie, według rozplanowania dawnego, złączone bywają z domem mieszkalnym zapomocą "parkanów", t. j. szop, tworząc jakoby warownię.

W okolicy, obfitującej w kamienie, posiłkują się niemi przy stawianiu budynków dla inwentarza. W każdem podwórzu znajduje się studnia, ocembrowana dość wysoko balami, z żórawiem lub długą żerdzią, zakończoną hakiem do zawieszania wiadra. Obecnie stawiają studnie z kręgów cementowych, często nakrywane; obok studni znajduje się okrągły, wycementowany basen, lub gruby bal, wydrążony wewnątrz, w którym poją inwentarz. W niewielu stosunkowo gospodarstwach postępowych spotykamy racjonalnie urządzone gnojowisko; ogół przeznacza na nie dużą przestrzeń w podwórzu, na przepuszczalnem dnie, blisko drzwi wyjściowych z chałupy. Gdyby nie gnojowisko, obejście przedstawiałoby obraz ładu i porządku; w szopach poukładane drzewo budulcowe, opałowe, narzędzia, warsztat stolarski, pozawieszane drabiny, drągi, sanie, wszystko na swojem miejscu.

Od dość dawna spotykane są sady, bowiem Księżakom znane są dobrze książki Jankowskiego Edmunda: "Sad przy chacie" i "Ogrody polne"; wzorując się na nich, sadzą coraz więcej drzew owocowych.

W pewnem oddaleniu od obory znajduje się stodoła z wrotami na przestrzał, prócz sąsieków są małe schowania na kosy, widły, grabie. Przy stawianiu stodoły istnieje w niektórych wsiach zwyczaj zakopywania święconych ziół i śledzi, aby zabezpieczyć się przed myszami.

Rozplanowanie chałupy we wsiach rdzennie księżackich jest przeważnie takie:

System ten przyjęli Księżacy ze względu na trudność kupna drzewa. Wiązanie dachu jest mało skomplikowane i wymaga cieńszych krokwi; krokwie umocowane są zapomocą t. zw. "buntów". Dawne chałupy stawiane były z drzewa, zwykle od strony południa; dlatego spotykamy chałupy, zwrócone do drogi bądź frontem, bądź też stroną szczytową.

Na wymierzonym placu zakopują po rogach ziele święcone, podwaliny układają bez podmurówki, poziomując na kilku kamieniach, ustawionych w węgłach; na to idą przyciesie, w których wiercą otwory, aby w nie wstawić słupy pionowe, wyrżnięte, w te słupy wkładają poziomo bale, łączone w narożach na węgieł; przekładają je mchem dla ciepła, szpary zalepiają gliną lub mierzwą końską. Między ściany zewnętrzne ustawiają bale do poprzecznych ścian, końce bali występują nieco na zewnątrz ścian. Zakończenie górne ścian stanowią grubsze bale, tak zwane "obierki", które są oparciem dla belek pułapowych. W celu wyrównania wstawiają między belki "braki", a na zrębie - krokwie, wpuszczane końcami w belki pułapowe. Krokwie są łączone zapomocą jętek, które w Łowickiem nazywają "buntami". Na krokwiach przybija się łaty. Dach "szyje się" ze snopków słomy, "wykręcanych" i przywiązywanych do łat. Aby nie zaciekał, pokrywa się "przykładem" ze świeżego perzu i paździerzą ze lnu.

Najstarsze chaty posiadają od strony szczytowej przyzby, t. j. wysunięcia okapu dachu, osłaniające od słońca i słoty. Przyzba wysunięta jest daleko od ściany i jest oparta na wysuniętych końcach bali. Chaty z przyzbami rozrzucone były po całem Księstwie, obecnie zanikają. Dawne chałupy o czterospadkowych dachach składają się z jednej izby, komory i sieni, stawiane były z bali od 3-ech do 7-mio calowych. Po wejściu do izby widzimy trzy grube belki, idące wpoprzek, czwarta, znacznie grubsza, idzie w kierunku podłużnym, nie dotyka do sufitu, zastępuje półkę, kładą tam podręczne rzeczy, często chleb. Drzwi zbijane były z klepek, zawsze jednoskrzydłowe, zamykane na zasuwkę lub zakrętki drewniane. Z sieni prowadzi dwoje drzwi zewnętrznych na przestrzał od ulicy i podwórza.

Komin zbudowany jest pośrodku chałupy, częściej z gliny aniżeli z cegły. Stare kominy stawiali na drewnianych "stożynach", spojonych "sponami", były one wzmocnione opasującą je "kotwicą" niby obręczą ze słomy, zabezpieczoną od ognia gliną z piaskiem. W chałupach dwuizbowych idą od komina wewnętrznego skośnie dwa "luchta", zwane "portki"; stawiano je z desek, oblepionych gliną; część komina, w której schodzą się "luchta", nazywa się "baba", na niej umieszczony jest komin zewnętrzny. Owe "baby" zawalały się często, nawet bywały przyczyną pożarów. Aby tego uniknąć, budują teraz dwa kominy, oparte na ścianach, dzielących izby od sieni; kominy te nazwane są "cugowe".

Piec również uległ dużej zmianie, znikł "kominek", ostoja kur, ukryty został piec ogrzewacz, który z "kominkiem" i kuchnią tworzył "przypiecek", a z piecem do chleba i "piekiełkiem" - "zapiecek". "Piekiełek" - to miejsce, gdzie dogasały niedopalone węgle, w których piekły się ziemniaki. W czasach minionych piec był nadzwyczaj obszerny, składał się z zapiecka, przypiecka i przedpiecka; nadto w każdym domu znajdowal się piec do chleba, w którym były "czeluście", a bal, który je zatyka, nazywał się "zatyka".

Kiedy gospodarz Wincenty Marciniak we wsi Chruślinie rozrzucił dom drewniany, a postawił murowany, zaczęto wyśmiewać się z niego i nazywać go "murowańcem", "murowaniakiem".

Od dłuższego czasu gospodarze, zwłaszcza zamożniejsi, stawiają domy murowane, wysokie, czteropokojowe, piąty pokój na poddaszu, okna duże, podłogi wszystkie drewniane, kuchnie angielskie, sufity belkowane tradycyjne, drzwi wejściowe o dwóch skrzydłach, przed domem ganek, z pnącą się zielenią, ogródek pełen malw, słoneczników, otoczony sztachetami, obok sad owocowy z rzędem uli. W podwórzu ład, porządek. Gospodarz postępowy pragnie doścignąć Czechów i Duńczyków, czyta o nich w gazetach i książkach. Wnętrze mieszkania dbałych o czystość gospodarzy, zwłaszcza posiadających córki dorosłe, odznacza się porządkiem we wszystkich zakątkach.

Sień to zarazem kuchnia letnia, w której gotują i jadają latem; jedna z izb jest pracownią i kuchnią zimową, tu w odpowiednim czasie stoi warsztat tkacki, tu pracuje gospodyni przy kołowrotku. W jednej komorze sypiają dzieci starsze, druga komora - to skład żywności podręcznej; większe zapasy żywności znajdują się na poddaszu, w dużych słomiankach t. j. beczkach ze słomy. Izba po drugiej stronie sieni - to świetlica; gdy wejdziesz do tej izby, niezwykłego doznajesz wrażenia, oczom własnym nie wierzysz - a więc tak mieszka chłop polski? Ta izba - to bajecznie kolorowa siedziba; tak tu pogodnie, wesoło, żadnej szarzyzny, wszystko tchnie siłą, rozmachem, zadowoleniem. Ta izba mówi o tężyźnie i niepospolitej pracowitości mieszkańców. Patrzysz na wycinanki różnobarwne, misterne "pająki", pościel strojną i... podziwiasz. To wszystko wykonały dziewczęta wiejskie, które nie uczyły się tych prac w żadnej szkole, przeważnie samouczki; zamiłowanie w pięknie było im bodźcem do tworzenia kwiecistych ścian i pułapu. Jeśli przybyłeś, aby jak brat z braćmi spędzić tu chwilę i zasiąść do serdecznej gawędy na jednej ławie - dobrze i miło czujesz się w tej izbie.

Od wejścia na lewo kuchnia z okapem i piec chlebowy, na nich poukładane rzędem jabłka czerwone i małe tykwy żółte; pod ścianą naprzeciwko okien stoją dwa łóżka, suto zasłane pościelą, słomę nakrywa płachta płócienna, na niej pierzyna, powleczona "naspą" wełnianą, samodziałową, w kratę zwykle żółtą z bronzowem, na to prześcieradło cienkie, zakończone szerokim szlakiem szydełkowym, lub, jak dyktuje moda najświeższa, kapa wełniana, jednobarwna, sobie tkana, najczęściej zielona, bogato haftowana w kwiaty kolorowe, a na tem po dziewięć poduszek, we trzy rzędy ułożonych, w poszewkach białych, każda innemi cerglami (tasiemkami) sznurowana na tle różno-barwnem, często jeszcze trzy jaśki, również strojne, sięgające pod pułap. Pomiędzy łóżkiem a drzwiami, prowadzącemi do komory, stoi skrzynia wzorzysta na tle wiśniowem; w skrzyni składają ubranie, bieliznę, jest i "przytworek", mieszczący korale, bursztyny po babce, paciorki (błyszczki) i pieniądze. Po drugiej stronie drzwi urządzony jest ołtarzyk domowy: stół, nakryty lnianym obrusem ze szlakiem szydełkowym, na stole kapliczka i krzyż, kozikiem wystrugany, lilje białe, naturalnie odrobione, obok kwiaty świeże, często odmieniane; pod pułapem lampka płonąca rzuca blaski czerwonawe na obraz Matki Najświętszej, przed którą zanoszą korne błagania miłujący Ją domownicy. Jeśli gospodarze nie posiadają szafki-bibljoteczki, na tymże stole mieszczą się książki i gazety, świadcząc o szacunku mieszkańców chaty dla nauki. Pod oknami ława, pamiętająca czasy dawne, kiedy to nie kupowano sprzętów domowych w mieście, to też ława - to najciekawszy sprzęt w izbie Księżaka. Nad ławą lustro, lub mapa Polski. W oknach firaneczki, misternie z bibułki wycięte, pełno kwiatów kwitnących: pelargonje, fuksje, pularesy, filuty, kartoflanki, muszkatele. Nad oknami rząd kubeczków i filiżanek, na prawo od drzwi wejściowych "konewnik" - szafa-kredens, od dołu zamykany, kryje chleb napoczęty, masło, niekiedy mleko, część górna oszklona, przedzielona półką, zawiera miski różnobarwne, talerze, malowane w kwiaty rozmaite, i łyżki wiszące. Nad szafą "listwa", półka pochylona, za nią znowu talerze kolorowe. Nad łóżkami i na ścianie szczytowej wiszą obrazy Świętych Pańskich; czasem zabłąka się jeszcze staruszek, przez wiejskiego malarza na szkle malowany. Dawne obrazy zanikają, bo z chwilą, gdy przyjęto fabryczne, zaczęto mniemać, że wszystko, co pochodzi z fabryki, jest lepsze, niż nieudolną ręką samouka wykonane. Obrazy, malowane na szkle, poszły na strych, gdzie błąkają się dotychczas. Obrazy zdobią kwiatami sztucznemi z wieńca weselnego i wycinankami "tasiemkami". "Kodry" i "gwiozdy" zdobią belki poprzeczne. Od belek zwieszają się "światy" czyli "pająki", misternie ze słomek i bibułki wykonane, ptaszki, kolebki z opłatków, dzbanuszki.

Dwa razy do roku, a co najmniej raz - przed Wielkanocą - malują ściany farbą ciemnoniebieską, myją belki u sufitu, stroją izbę nowemi wycinankami; tło niebieskie harmonizuje dobrze z ozdobami izby, wywołując miły nastrój.

Mimo spotykanego niejednokrotnie zdania, że izba łowicka jest przejaskrawiona, że nie zadowala subtelnego smaku artysty - izba łowicka, przewieziona ze wszelkiemi szczegółami na szereg wystaw w kraju, ściągała niezliczoną ilość zwiedzających, którzy rozstać się z jej widokiem nie mogli.

Aleksander Janowski pisał w "Ziemi" w 1911 r. po wystawie zdobnictwa ludowego w Warszawie o izbie łowickiej: "Dziwi się lud stolicy i szepcze zdumiony: czyż to być może? - to chyba jeno tak na wystawę? A przecież przypięta jest fotografja z natury, zdjęcie w dzień powszedni robione w chacie Pawliny, we wsi Retki. Widać tam zupełnie to samo, co i na wystawie. Tłumy widzów wystawowych stają zwartą gromadą przed tem wnętrzem, nie znają tego życia, ale czują, że tam odrodzenie, tam potęga. Z izby tej promienieje wielki rozmach twórczy naszego ludu, rozmach, który ma w sobie tyle siły i energji, tyle dążenia do kultury i postępu".


Strona główna           Spis treści           <<Wstecz           Dalej>>