Księżacy (Łowiczanie)

Aniela Chmielińska.
Bliblioteczka geograficzna "Orbis". Serja III. Tom 9.
Kraków 1925. Nakładem Księgarni Geograficznej "Orbis" Kraków-Dębniki

VII. Ubranie.

Znajoma od szeregu lat gospodyni przyszła prosić na wesele córki - gospodyni zamożna, włókowa. Rozmawiamy o młodych, o weselu, wreszcie o wyprawie, jak pospolicie mówi się na Księstwie: o "łachach".

"A no swojej córce dam: osiem kiecek samych nowych, trzy w szerokie pasy dubeltowe *), jedna w szerokie jasne**), znuk jedna w zielone, no i w krateczkę bordową, a dwie mody najnowszej ciemne, jedną wełną tkane - ostróżkowa i wiśniowa. Taka to przebrydna jest dzieucha, miała nową kieckę, nie udała jej się, bo Kasia od Śmiałków, ta, co pani wie, co wciąż mody wymadza, zrobiła wełniak wcale odmienny; udał się naszym dzieuchom i dalejże pruć nowe wełniaki, dawać wełnę do krasiarza i przerabiać na modę Kasiną, teraz są z nich kuntente, dopóki znuk co inne nie wymodzi. Babka dali mojej dzieuse wełniak starodawny, jako że ma jeszcze ich trzy, na co takiej starej kobiecie aż tyle, jeden do kościoła i na śmierć, a drugi do chodu, to i dosyć, ten trzeci oddali, a że babka w porządku łachy utrzymuje, jako że mają swoją, starodawną skrzynię czerwoną, to Marysia babki wełniak znuk popruła, jako że był niemodny, pani wie, czerwony, aby tylko w wąziuchne białe brążki, czyby to dziś młoda dzieucha taki wełniak obłucyć chciała, a toćby się z niej cała wieś naśmiała! co jęsego stara, kto ta na nio patrzy, siedzi to ta sobie w kościele w kącie, aby o śmierć szczęśliwą Pana Boga prosi, żaden chłopak się za nią nie obejrzy, a młoda, to znuk co jensego.

*) pomarańczowe.
**) szafirowe.

"Do tych ośmiu kiecek, to znuk są należące osiem fartuchów do chodu, no i na odziew też osiem, każdy inaczej wymodzony, aż się na nie patrzyć chce. Gorsenty - to różne, i z tasiemków*) zeszywany, pacioreckami poprzystrajany, i ze sukna haftowany w kwiaty i znuk inszy wstążeczkami wąziuchnemi w różne kwiatki wystrojony. Mówię, udałyby się pani. Gniewali się ojciec że na takie wybrydy pozwalam, ale co robić., Wieteskowie, jak swoją żenili, to jej takie sprawieli, abo to moja dzieucha co gorsego!

*) ze wstążek jedwabnych

"Już staremu nie mówię, co to wszystko kostuje, bo kostuje, moja pani kochana, kostuje wielgie pieniądze, ale cego to matka dziecku rodzonemu nie zrobi, prawda? to i ja; stary nie wiedzą, ile kur nachowałam, sprzedałam piejoki, co nad zbycie, masła, jajek, i kupiłam, co było potrza. To i stary nie dogaduje i dzieucha jest kontentna, a jak się wystroi do kościoła w każdą niedzielę w inne obłócenie, to będzie na podziw! niech ludzie wiedzą, że z niej gospodyni włókowa, nie byle kto, że umie głowę do góry nosić!

"Na zimę tośwa sprawieli tołubek *), angierki **) dwie, jednom do chodu, drugom na święto. Niedwabnie ***) ma aż seść, tasiemków trzy na prześcibke do paciorków, a salnowek ****) każdego koloru: dubeltowom, zółciutkom, carnom, jaśniuchnom (niebieską), jasnom (szafirową), biełnom, ciałowom (kremową), bordowom, cerwonom, wiśniowom, łysom (amarantową), ostrózkowom, kawowom, zielonom, zieleńziwom (zielono-żółtą). Kosul dwadzieścia, do kościoła cieniuchne, piękne, wysywane drobniuchno, a seroko, ze aż podziw, dwie biołne spódnice, seść chustecków do nosa, na nich drobniuchnemi krzyzikami wysyte litery imienia i nazwiska, rękowki włockowe z pacioreckami, pońcochów seść par, włockowych, wyrabianych w kwiotki".

Wszystko to własnemi rękoma wypracowane!

*) szuba z granatowego sukna, długa po kostki, podbita białym baranem, z wywiniętym kołnierzem.
**) angierka - ubranie długie, poza kolana, wcięte w stanie, bez fałd, watowane, kryte wełną w kratę.
***) chusteczka jedwabna.
****) salnówka - chusteczka wełniana na głowę.

Księstwo Łowickie. Rodzina Urbanków.

Pojechałam na wesele. Pamiętając, że gospodyni nazwała swoją Marysię "przebrydną", przyglądam się jej ubraniu. Im dłużej patrzę, tem bardziej upewniam się, że ma gust nadzwyczajny, pozazdrościć jej może niejedna panna salonowa. Cały jej strój ślubny, to przedziwna harmonja barw, najdrobniejszy szczegół nie psuje całości! Cały strój miała na sobie panna młoda po raz pierwszy: buciki jasno bronzowe, wysokie, sięgały wełniaka, uwydatniając zgrabną, małą nogę; wełniak (spódnica) szeroki, fałdzisty, bo moda nakazuje nosić się "dęto"; tło spódnicy ciemno-zielone, na tem paski różnobarwne spokojne, jasne, przedziwnie dobrane, ożywiały je wąziutkie paseczki ponsowe, zwane "podchlebniczki"; wszystkie kolory czyste, wyraźne, żadnych półtonów, grały w słońcu przedziwną jasnością. Fartuch na białem tle w pasy cieniowane; gorset biały sukienny, naszywany wąziutkiemi wstążeczkami, tworzącemi kwiaty wypukłe. Koszula samodziałowa cieniutka, przy ramionach szeroko haftowana; białe paciorki na szyi; wieniec weselny suty, bogaty, z drobniutkich kwiatków ułożony; od wieńca spadało na plecy przez całą długość wełniaka sześć wstęg szerokich, jedwabnych.

Przybiegł pan młody na powitanie, zgrabny, urodziwy, pełen wdzięku i junackiej postawy; ubrany był w sukmanę białą, naszytą sznureczkiem czerwonym we dwa rzędy na kołnierzu, kieszeniach, plecach i wokoło; mankiety rękawów przybrane czerwono. Z pod sukmany ledwo widoczne spodnie samodziałowe pomarańczowe, w pasy podłużne; pas pomarańczowy, którym okręcony był parę razy, uwydatniał jego zgrabną postać. Oboje młodzi dobraną stanowili parę, z oczów tryskało zadowolenie i radość życia.

Po uroczystości zaślubin i spożytym obiedzie siedliśmy z kilku gospodarzami na ganku przed chatą i mówiliśmy o sprawach wspólnie nas obchodzących. W rozmowie zadałam pytanie: "skąd wzięła się "moda" księżacka, czy ją kto narzucił, czy też Księżacy sami ją wymyślili". Jeden ze starszych gospodarzy, bardzo rozumny, głęboko nad każdą zastanawiający się rzeczą, powiada: "po mojemu musiało być tak: kiedy przodkowie nasi mieli duże pastwiska, hodowali dużo owiec, mieli poddostatkiem wełny; pracowite nasze prababki przędły tę wełnę i tkały, mężczyźni zużywali część tego samodziału na ubranie dla siebie, modą polską nosili wtedy wszyscy długie ubrania, tak pan jak i chłop, bo kuse ubranie przyszło od Niemców i od kacapów; stąd po mojemu księżackie sukmany".

Najdawniejsza sukmana, jaką udało mi się odnaleźć na Księstwie, już nie w Łowickiem, a w oddalonej wsi od Skierniewic, jest koloru zielonkawo-niebieskiego; najstarsi ludzie twierdzą, że sukmany te nastały po ubraniu płóciennem, które bezspornie obok kożuchów stanowiło najdawniejsze ubranie Księżaków. Te sukmany niebieskawe miały być "kraszone" farbą, otrzymywaną z wygotowanego mchu. Kobiety, narażone przy gospodarstwie domowem bardziej od mężczyzn na brudzenie ubrania, zaczęły wcześniej od mężczyzn farbować wełnę na swoje ubranie; stąd najdawniejsze wełniaki były koloru czarnego, taki wełniak, jako bardzo stary, odnalazłam również w Skierniewickiem. Następnie upodobały sobie kobiety barwę koralową, w tej barwie zaczęły tkać samodziały, urozmaicając je wąskiemi paskami białemi, ta "moda" trwała długo. Wełniaki dwubarwne przeistoczone zostały z czasem w kilkobarwne, a około 1900 r. zapanowała barwa pomarańczowa, zwana w Łowickiem dubeltową (wyjątkowo czerwono-słoneczną), w Skierniewickiem - ponsową. Barwa ta "udała się" Księżankom, przyjęły ją powszechnie, mimo że płowieje na deszczu i słońcu. Lud łowicki nic chce, aby mu cośkolwiek narzucano, sam tworzy modę, odrzuca, co nie przypada mu do gustu.

Jak już wspomniałam, młode kobiety pruły starodawne wełniaki i przefarbowywały je, albo też dawały jako podszewkę pod kaftaniki zimowe, to też wełniaki starodawne wyginęły, spotkać je można w bardzo niewielkiej ilości w dalekich kątach Skierniewickiego.

Moda we wszystkich kierunkach ulega zmianie. Kiedy poznały dziewczęta wyszycia ściegiem krzyżykowym na koszulach, przywiezionych z wojska, upodobały go sobie, ale przerobiły ten ścieg podług swego gustu na drobny maczek, bo nie używają kanwy, zastępuje ją nić płótna, na którem wyszywają. Nie dają sobie wytłumaczyć, że ścieg dawny, polski, jest ładniejszy, bo: "nie to jest ładne, co dla kogo jest ładne, tylko, co się nam udaje".

Stare kobiety ganią to zamiłowanie młodych dziewcząt do stroju, nazywają to "wysadą": "dawniej chłopy obłócyli się w biołne portki płótniane i biołne sukmany, kobiety miały znuk jednom wełnom kiecki - corno, abo cerwono, gorsenty marynusowe (z wełny owiec, zwanych merynosy), na dwa cergle (tasiemki) śnurowane i chustki na głowę wybijane (drukowane), a babki nie syli dzieciakoju copki, uzli (urżnęli) nogawice ze starych portek, związali w cubku, wcibili dzieciakoju na głowę - i już beli galanci".

Proste, jednego zapewne typu sukmany uległy z czasem zmianom. Każda okolica Księstwa przyjęła odmienne ubranie, odróżniały je: krój, barwa, kształt kołnierza, wyłogi, obszycia, wyszywania, zapięcia na haftki, potrzeby, klapki, kształt kapelusza, czapek i t. d., a w ubiorze kobiet wełniaki, tkane w pasy, w kratki, barwy jasne, to ciemne, tyle przedstawiały rozmaitości, że nieomal do dziś jeszcze łatwo odróżnić można, z której parafji pochodzą właściciele tych ubrań. Podobno kiedyś można było z ilości fałd w tyle sukmany orzec, ile dany gospodarz posiada roli i ile obsiewa. Oczywiście niepodobna podać tych szczegółów.

Ulubionem ubraniem Księżaka starszego, z którem rozstaje się jedynie podczas upałów, to kożuch z żółtej skóry, z czarnym baranem.

Krótkie ubranie księżackie stanowi: lejbik i spencer. Lejbiki są to żupany krótkie, bez rękawów, z sukna granatowego, z kieszonkami z boków, przy których są klapki; lejbik naszyty jest sznureczkiem czerwonym wokoło kołnierza, kieszeni, z przodu wzdłuż, zapinany na guziki żółte, blaszane, duże.
Spencer, spancer jest to lejbik z rękawami. Kamizela, kamizola zapinana na guziki białe lub blaszane żółte.

Kapelusze z filcu twardego, czarne, lejkowate, kształtu stożka ściętego, wysokości cylindra, nazywały się "świnioryjki", są zupełnie zarzucone, na wystawie w Łowiczu odnalazła p. Pruska jeden tylko okaz.

Kapelusze z filcu twardego, czarne, niższe, rondo płaskie, średnio szerokie; starsi opasują czarną tasiemką z klamerką, młodzież przybiera kolorowemi sznureczkami, łańcuszkami, szychem, szpilkami. Czapki czterorogowe z sukna granatowego, niskie, z barankiem czarnym naokoło, są noszone w stronie południowej i zachodniej Księstwa.

Czapki mazurskie "copki", "copy", noszą Księżacy zimową porą, dziś są rzadkie; są one wysokie, z barana białego, grubo wysłane pakułami, spięte w rozporze wzdłuż wstążeczkami czerwonemi, niebieskiemi, a niekiedy i innych barw. Czapki te odwijają się w górnej części do połowy z wewnątrz na zewnątrz, a wtedy zmieniają zupełnie kształt.

Kaszkiet, kaśkiet z daszkiem, "zydelkiem", czapka z sukna czarnego lub granatowego, noszona przez młodych, dążących do zwyczajów miejskich.

Pomijam szczegóły ubrań kobiecych, wspomnę tylko o chustkach i sposobie ich wiązania.

Dawne chustki były duże, nazywano je "dzikówki", "tureckie"; obecnie są mniejsze, zwane "salinówki"; te są wełniane. Łowiczanki noszą od stroju chustki jedwabne, "jedwabnice". Młode dziewczęta lubują się w kolorach jasnych: białych, kremowych, różowych, jakkolwiek kupują i ciemne - w Skierniewickiem są obecnie w użyciu chustki białe, bawełniane, dziewczęta haftują na nich kwiaty różnobarwne. Zapoczątkowała tę modę Petrynianka, zdolna hafciarka, wieś Zapady.

Dawniej składały kobiety dużą chustkę na dwoje, na trzy rogi. W całej gminie Bąków i niektórych wsiach parafji Kolegjata w Łowiczu nosiły kobiety włosy rozpuszczone, okręcały głowę chustką dwa razy dookoła, zawiązując ją nad czołem "na supeł", na karku przywiązywały dwa rogi, trzeci puszczały wolno na plecy.

W parafji Domaniewice, jak również św. Ducha w Łowiczu, kładły chustkę na głowę tłem czystem nad czołem, zakrywając chustką włosy splecione, a przewiązawszy w tyle głowy, pod włosami, opuszczały wszystkie trzy rogi na plecy.

W innych parafjach okręcały kobiety głowy chustkami dwa razy i wiązały jakoby turbany; końce chustek i włosy kryły pod chustki.

Obecnie dziewczęta wiążą chustki w dni powszednie pod brodą, w święta zawiązują misternie na czubku głowy, odsłaniając włosy i warkocze.

Niemowlęta ubierają w czapeczki rozmaitego kształtu. Najpospolitsze są zszywane z kliników różnych materyj, bądź szczelnie przystające do główki, bądź związane pod brodą na tasiemki lub wstążeczki. Jeśli czepeczek przeznaczony jest dla chłopca, musi mieć na czubku, w miejscu zeszycia kliników, jeden tylko "wianek" czyli "kułoś", z wąziutkich pasków materji zrobiony; jeśli zaś dla dziewczynki, musi mieć prócz "wianka" na czubku głowy jeszcze dwa "kutosy" z boków nad uszami.

Dzieci są ubierane tak samo jak dorośli. Praktyczne matki tkają wełniaki córkom na wyrost, mimo że mają zaszytą zakładkę, spódnice bywają długie, dlatego podrastające dziewczęta wyglądają niezręcznie.

O ubraniu Księżaków nie posiadamy żadnych opisów drukowanych; "Wisła", tom XIV zesz. 5, pomieściła pracę R. Oczykowskiego o ubraniu Księżanek. Tenże autor w notatkach swoich podaje: "p. Wójcicka na mapie Królestwa Polskiego umieściła przy Łowiczu jakieś postacie, wcale do typu Księżaków niepodobne. Podobnież i Kolberg na rycinie 5 w swoim "Lud, serja I, Mazowsze" podaje jakichś włościan w różnych strojach; mają to być Księżacy, aleć to nie są Księżacy ani z miny, ani z ubioru".

W chwili obecnej już całe parafje zarzuciły ubranie męskie dawne. Jeden z gospodarzy taką podaje przyczynę: "Zabrakło kożuchów, przywożonych z Rosji na jarmarki nasze, zmuszeni jesteśmy, zwłaszcza młodzież, zmienić okrycia zimowe na miejskie bekiesze lub palta, do tego muszą być zastosowane i inne części ubrania". Sądzę, że to powód drugorzędnego znaczenia; niejednokrotnie uskarżali się Księżacy, że "inteligencja" naśmiewa się z ich ubrania, a oni nie znoszą naśmiewania; sukmana jest niewygodna w podróży, a co najważniejsze, jest droższa od "niemieckiego, kusego ubrania", kupują przeto ubranie tańsze.

Należałoby upamiętnić tak bardzo charakterystyczne ubrania mężczyzn w Księstwie, dopóki jeszcze istnieją.


Strona główna           Spis treści           <<Wstecz           Dalej>>