Księżacy (Łowiczanie)

Aniela Chmielińska.
Bliblioteczka geograficzna "Orbis". Serja III. Tom 9.
Kraków 1925. Nakładem Księgarni Geograficznej "Orbis" Kraków-Dębniki

Pogrzeb.

Jeżeli chrzestna matka nie zdążyła dać chrzestniakowi pierwszego ubrania, powinna "ogarnąć na śmierć"; małemu dziecku sprawić powinna: sukienkę, welonik, wianuszek, pończoszki, wstążeczkę do opasania i na poduszeczkę. Starsza kobieta umarłego myje, czesze, "jak się kto na rzeczy zna, to daje za to parę groszy, albo jaką garść". Gdy ubiorą, zostawiają ciało w izbie, "umarłemu trza ustąpić"; jeżeli niema drugiej izby, idą do sąsiadów. Po pogrzebie często bielą izbę. Starszych ubierają w odświętne ubranie, dają szkaplerz, różaniec lub koronkę; jeśli to jest biedny wyrobnik, składają się i dają mu na śmierć "żgło", rodzaj koszuli od stóp do głowy z białego perkalu. Pannie rozpuszczają włosy, na głowę kładą wianek ze sztucznych kwiatów, kawalerowi przypinają do boku kwiatek ze wstążką. Trumny kupują w mieście, dla starszych czarne z krzyżem na wierzchu białym, dla młodzieży i dzieci białe, niebiesko zdobione.

W niektórych wsiach zaraz po śmierci osoby starszej obchodzą wieś i proszą, aby sąsiedzi przychodzili na noc śpiewać pacierze. Schodzą się ludzie ze wsi, odmawiają pacierz za duszę zmarłego i czuwają przy zwłokach. Wynoszą ciało z domu przy śpiewie: "Zawitaj Ukrzyżowany" lub "Witaj Królowo Niebios", niosą chorągiew czarną, kładą trumnę na wozie, orszak pogrzebowy idzie przed trumną, bo, jak mówią: "ludzie prowadzą umarłego, nie zaś umarły ludzi", wszyscy towarzyszą do najbliższego krzyża, który powinien wszystkim przypominać niechybną śmierć. Tu zwykle jeden ze starszych gospodarzy, wymowny, ma przemówienie pożegnalne w imieniu nieboszczyka, żegna osieroconą rodzinę, przyjaciół, znajomych, żegna go z domem, ze wszystkiem, co miłował, a teraz z woli Bożej opuszcza. Część obecnych wraca do domu, pozostali odprowadzają umarłego do wsi parafjalnej. Zamożniejsi nie żałują pieniędzy na okazały pogrzeb, "bo to już ostatni wydatek na nieboszczyka".

Do krzyża we wsi parafjalnej wychodzi ksiądz, występuje bractwo, wprowadzają umarłego do kościoła, po nabożeństwie ciało bardziej szanowanego gospodarza niosą życzliwi na ramionach do grobu.

Stypa pogrzebowa bywa obecnie skromniejsza niż dawniej. Ubożsi znaczą grób pasyjką, lub obrazkiem świętym w butelce; zamożniejsi stawiają krzyże i nagrobki. Cmentarze są w poszanowaniu, otoczone parkanem i rowem głębokim. Dawniej omijali cmentarze, wierzyli bowiem, że duchy straszą; teraz zmawiają się, że tyle podczas wojny nabitych, pochowanych wszędzie, a nikt nie straszy. Poprzestali wierzyć w duchy, młodzi wyśmiewają bojących się, wśród nocy chodzą przez środek cmentarza, nie bojąc się.


Strona główna           Spis treści           <<Wstecz           Dalej>>