Księżacy (Łowiczanie)

Aniela Chmielińska.
Bliblioteczka geograficzna "Orbis". Serja III. Tom 9.
Kraków 1925. Nakładem Księgarni Geograficznej "Orbis" Kraków-Dębniki

Kobiety.

Niezamożni gospodarze na Księstwie obywają się bez najemnika, cały ciężar zajęć gospodarskich ponoszą sami; po 30 wiader wody wyciąga gospodyni ze studni, aby napoić inwentarz, ugotować w wielkich grapach trzy ćwierci ziemniaków, które dźwiga na plecach. Żywienie rodziny, krów, trzody, drobiu, psów, wszelkie pielenie, sadzenie, kopanie ziemniaków, hodowla warzyw - to praca gospodyni; obróbka lnu, tkanie płótna, wełniaków, całkowite ubranie tak jej, jak dzieci małych, starszych i w znacznej mierze męża - wykonane jest jej rękoma. Jest doskonałą prządką, z jej rąk wychodzi nić cienka i równa, jest znakomitą tkaczką, płótna księżackie należą do najcieńszych i najrówniejszych w kraju, jest dobrą krawcową, zdolną hafciarką, jakkolwiek nie uczyła się tego nigdzie.

Od sierpnia aż do maja każdą chwilę, wolną od zajęć domowych, przeznacza na obróbkę lnu, przędzenie i tkanie; godzina 4-ta zrana zastaje ją przy kołowrotku, 11-ta w nocy przerywa pracę. Jednak nie walczy o należny jej dłuższy wypoczynek, nie myśli o wygodzie, pracuje usilnie w tem przeświadczeniu, że praca da rodzinie dobrobyt.

Jakkolwiek treścią marzeń większości dziewcząt jest piękny strój, jakkolwiek małżeństwo z miłości należy do wyjątków, gdy wyjdzie za mąż, staje się oddaną żoną, obowiązki swe spełnia z zamiłowaniem i szczerą ochotą. Wszystko, co w domu najlepsze, "to dla chłopa", o sobie nieomal nie myśli. Mąż obdarza ją pełnem zaufaniem, nie postanowi nic bez naradzenia się z żoną; ona przechowuje pieniądze.

Jako matka ma dużo serca dla swoich dzieci, ale nie może pozwolić sobie na oddanie im swego czasu; z konieczności dzieci pozostawione są same sobie, nie dość czysto utrzymane, zasad hygieny dotychczas większość, niestety, nie zna. Matka nie wyręcza się w ciężkiej pracy córką, sama dźwiga, nie ustaje w trudzie, aby nie męczyła się córka: "jesce ji się da we znaki, gdy pójdzie na swoje", tłumaczy swą słabość macierzyńską. Jeśli zrozumie znaczenie oświaty, bardziej od męża nastaje, aby wysłać dziecko do szkoły, a nawet do miasta na naukę. Kobieta na Księstwie jest zdolna i, jak twierdzą sami Księżacy, sprytniejsza, lotniejsza od mężczyzny, ale, pracując bez wytchnienia, nie ma czasu na czytanie. Przed wojną urządzone były w Łowiczu kursy uspołeczniające dla kobiet ze wsi; odzywały się głosy, że świecić będą pustkami, a jednak przepełniona była duża sala teatralna.

Gdy wprowadzone zostaną ulepszone urządzenia w gospodarstwie domowem, gdy powstaną współdzielcze mleczarnie, piekarnie, przędzalnie, kobieta, zainteresowana życiem społecznem, przyjmie i w niem żywy udział.


Strona główna           Spis treści           <<Wstecz           Dalej>>